اعلام نتایج تحقیقات داروهای موثر بر کرونا/ هزینه بری برخی درمانها

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با بیان اینکه نتیجه تحقیقات روی چند دارو، هفته بعد بررسی می شود، گفت: برخی مداخلات درمانی مانند سلول درمانی هزینهبر هستند ولی به صورت مرزدانشی پیش میروند.

دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین کارازمایی های بالینی برخی داروها روی بیماری کرونا با بیان اینکه تاکنون ۷۰ مجوز مداخلات دارویی داده شده است، اظهار داشت: این مداخلات یا تحقیق روی دارو بوده و یا درمانهایی مانند سلول درمانی، پلاسمادرمانی و.... بوده است.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا خاطر نشان کرد: تحقیقات روی داروی «فاواپیراویر» روی ۱۴۰ نفر بیمار انجام شده است؛ تحقیقات جدید در خصوص این دارو هم حکایت از عدم اثربخشی داشت به همین دلیل مصوبه آن در کمیته علمی مبنی بر عدم ورود به پروتکل درمانی بود.

وی در خصوص داروی «رمدیسیور» گفت: این دارو نیاز به تحقیقات بیشتری دارد و طی دو هفته آینده نتایج اولیه در کمیته علمی مقابله با کرونا مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری در خصوص سایر داروها و روشهای درمانی گفت: تزریق سلولهای بنیادی برای درمان کرونا در کمیته علمی بحث شد و به دلیل هزینه بالایی که دارد به عنوان تحقیق مرز دانشی در حال پیگیری است؛ همچنین به دلیل اینکه هزینه بالایی دارد برای کل کشور قابل انجام نیست.

وی در خصوص «هیدروکسی کلروکین» گفت: در مورد این دارو هم در جلسه هفته آینده کمیته علمی مقابله با کرونا بحث خواهیم کرد.

قانعی عنوان کرد: در واقع نتایج همه اقدامات مداخلاتی برای درمان کووید ۱۹ هنوز اعلام نشده است و قرار است در جلسههای بعدی کمیته علمی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد؛ در واقع باید نتایج مشخص شود سپس وارد پروتکل درمانی شود.

وی نسبت به شرایط ورود یک نتیجه مداخلاتی در پروتکل درمانی کرونا گفت: ابتدا باید سلامت دارو و درمان مورد نظر تایید شود و اگر سلامت آن تایید شد اثر بخشی آن مورد بررسی قرار بگیرد؛ بعد از آن هزینه باید مورد تایید قرار بگیرد تا در پروتکل درمانی وارد شود؛ در واقع اگر هزینه-اثر بخشی، اثربخشی-سلامت تایید شود در کمیته علمی کرونا مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.

رئیس کمیته علمی کرونا در پاسخ به اینکه آیا به غیر از ۷۰ مداخله درمانی تحقیقات جدیدی پیشنهاد شده است، گفت: هنوز مورد جدیدی برای تحقیقات پیشنهاد نشده است.

قانعی با تاکید بر اینکه ایران در حوزه مقابله با بیماری کرونا نه تنها از دیگر کشورها عقبتر نیست بلکه در تولید برخی تجهیزات مقابله با کرونا جلوتر از آنها هم هست، خاطرنشان کرد: ایران در تحقیقات کرونا پیشرو بوده و تحقیقات متعددی مانند سلول درمانی، پلاسما درمانی، سورفکتانت که درمانهای پیشرفتهای هستند در حال انجام است.